CERTYFIKOWANY KURS REDUKCJI STRESU MBSR

Jednym z głównych czynników wywołujących stres jesteśmy my sami. Tak, my i nasze głowy, które ciągle i wciąż wynajdują problemy, negatywne sytuacje, analizują i szukają nieprzyjemnych zjawisk. Wszystko po to, by uchronić nas przed potencjalnym zagrożeniem. Jednak nie musimy bezwiednie się temu poddawać. Każdemu człowiekowi pozostaje świadomy wybór, na co w swoim życiu kieruje uwagę. Dzięki temu zmniejsza się poziom stresu. 

Umiejętność kierowania uwagi można trenować podczas Kursu Redukcji Stresu MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction – redukcja stresu metodą mindfulness, czyli uważności). 

Kurs ten został opracowany w latach 70’ XX wieku przez profesora Jona Kabat-Zinna. Program najpierw wprowadzono  i przebadano w Klinice Redukcji Stresu na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Massachusetts w USA. Dziś kurs z powodzeniem prowadzony jest nie tylko w USA, ale także w wielu krajach Europy. Z podejścia mindfulness czerpią w swojej pracy psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy i coachowie. Kursy MBSR prowadzone są nie tylko dla klientów indywidualnych, ale także w instytucjach, takich jak szpitale, ośrodki psychoterapii, szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia, placówki edukacyjne i inne. Bazą kursu są świeckie techniki medytacyjno – kontemplacyjne.

Uczestnicy kursów zauważają u siebie:

– Poprawę samooceny i akceptacji;

– Większą umiejętność dostrzegania pozytywnych stron;

– Zmniejszenie gonitwy myśli w głowie;

– Radzenie sobie z trudnymi emocjami;

– Większą świadomość własnego ciała i sygnałów wysyłanych przez nie;

– Umiejętność patrzenia z dystansu na kryzysy i przeciwności losu;

– Zyskują dostęp do narzędzi, które pozwalają dostrzegać i radzić sobie ze schematami myślowymi;

– Poprawę zdolności koncentracji i skupiania się;

– Uczą się odzyskiwania wewnętrznego spokoju.

 

Kurs składa się z 8 cotygodniowych spotkań trwających 2,5 – 3 h oraz jednego dodatkowego spotkania, tzw. “Dnia uważności” w wymiarze 7 h. W sumie to 32 h pracy warsztatowej. Grupy podczas kursu są niewielkie i liczą maksymalnie 15 osób. Przed kursem, każdy uczestnik indywidualnie spotyka się z nauczycielem na konsultacji wstępnej. Podczas tego spotkania, może nie tylko zyskać wiedzę na temat kursu, ale też podjąć decyzję, czy kurs jest najlepszym wyborem dla niego w danym momencie. W trakcie trwania kursu, pomiędzy zajęciami, uczestnicy otrzymują materiały do pracy własnej oraz nagrania praktyk medytacyjnych. Obecność na minimum 7 zajęciach oraz Dniu Uważności jest równoznaczna z otrzymaniem dyplomu ukończenia kursu MBSR, prowadzonego przez certyfikowanego nauczyciela MBSR.